זכר ונקבה ברא אותם

ספר בראשית (א' כ"ז) משתמש בביטוי דלעיל כדי להגדיר את בני שני המגדרים השונים ולתת שם נפרד לכל אחד מהם. עם זאת, בעולמנו הפוליטיקל קורקטי, פוסט טראומטי ופרה מודרני יש חשיבות למתן המינוח הנכון והמדוייק לכל מגדר, קל וחומר בעת כתיבה מדעית או רצינית.

בשורות הבאות, ננסה להגדיר ולמצוא את הכינוי הנכון לכל אחד משני המגדרים הנפוצים יותר בקרב האדם.

מלכתחילה, הביטויים "זכר" ו"נקבה" נופלים- מעבר למשמעויות הסקסיסטיות שלהם, המדובר במושגים מאוד לא מדוייקים. הזכר לא זוכר (במיוחד לא תאריכי יום הולדת) ומספר הנקבים אצל הנקבה אינו שונה מהותית ממספרם אצל הזכר. מאחר ובכתיבה חמורת סבר עסקינן, אין אנו יכולים להסתפק בהגדרות מעורפלות כאלו.

מונח מקובל אחר הוא "גבר" ו/או "אשה". אולם גם מונחים אלו אינם עוברים את הבדיקה המדוקדקת של הניסוח. בעת שגברים (למשל) מוזמנים להתחבר אל הצד הנשי שלהם, בדור שבו יש נשים אשר מקבלות מחמאות כגון "גבר גבר" הרי שלא ניתן להשתמש בביטויים מעורפלים אלו כאל הגדרה מובחנת דיה.

כהערה צדדית, נזכיר כי לפעמים עלינו להתייחס לזוגות ובעוד רוב הזוגות הם זוגות מעורבים, יש גם זוגות הומוגניים ויש להגדירם. השימוש בביטויים כגון פיגלאך או ביצ'יות כמובן לא מתאים ולא ראוי מאחר והביטויים לעיל אינם בעברית אלא בשפות זרות ואנו, בלשון הקודש אנו דוברים וכותבים.

האם נוכל לפנות אל תחום הביולוגיה והגנטיקה כדי להעזר בו? לקרוא למגדר אחד (לפי הכרומוזומים) בתור XY ולמגדר השני בתור XX? ניתן לקצר על ידי מחיקת ה X המשותף ולקרוא להם X ו- Y (באמת, בין שני המגדרים אין הרבה מן המשותף). גישה זו נראית מושכת מאחר ואז ניתן להגדיר גם זוגות בתור XY, YY, XX או כל צירוף אחר. אולם, למרבה הצער עלינו לפסול אף הצעה זו. הסיבה היא ניתוחים מסויימים. דוגמה מפורסמת- אם ניקח את דנה אינטרנשיונל הזמר/ת. לאיזה מגדר יש לשייכה?

האם ניתן להשתמש בביטויים כגון "המין החזק" ו"המין היפה" הנפוצים בספרות? לדאבון הלב שוב תקוותינו מתנפצות על סלע המציאות מאחר ובעולמנו הרחוק משלמות, המין היפה הוא גם המין החזק והמגדר השני הוא מגדר הכלום.

לאור כל הכשלונות להשתמש בביטויים מקובלים, אין לנו מוצא אלא ללכת בדרכו של קאנט ולהגדיר מונחים חדשים לשני המגדרים הנפוצים:

יהא מגדר אחד ושמו "עאמש" (עתיר איפור מעט שכר)
יהא מגדר שני ושמו "עגמש" (עתיר גירבוץ מעט שכל)

ניתן אף לקצר את ההגדרות על ידי מחיקת האותיות המשותפות ולתת למגדרים את שמות הקיצור א' ו- ג'.

לפיכך, לאור ניתוח מדעי/ לשוני/ רציני וחמור סבר זה, יוגדרו להלן שני המגדרים בתור א' וג'.

עם זאת, מאחר ומרביתנו משתמשים במעבד התמלילים של חברת התוכנה הפורנוגרפית "קטן ורך", ייתכנו תקלות באיות האוטומטי. אנו מתנצלים מראש בפני חברת התוכנה על כך שציפינו שמוצריה יעשו משהו מועיל.

הערת המחבר: מאמר זה מתבסס על עבודת הדוקטורט שהוגשה ל Unessn University.

המאמר פורסם במגזין האינטרנט "פורום ארץ הצבי" (בשינויי עריכה קלים)