פנגו או גזל הסכומים הקטנים

פנגו, למי שלא מכיר היא מערכת המאפשרת לשלם חניה לעיריות (ב"כחול לבן") באמצעות המכשיר הסלולרי שלך. השירות ניתן מכל מכשיר על ידי חיוג 4500* והוא מוצלח מאוד. לא רק שהתשלום מתבצע עבור זמן החניה המדוייק, אלא הוא גם חוסך את הצורך בכטיסי החניה המעצבנים או כסף קטן למכונות הכרטיסים. השירות הבסיסי באמצעות הסלולר הוא בתעריפים זהים לתעריפי העיריה (יש, כמובן, שירותים נוספים בתשלום) מומלץ בחום.

כפי שניתן לצפות, הוציאה חברת פנגו אפליקציה לסמארטפונים (אייפון ואנדרואיד) המשפרת ומייעלת את התהליך וכמובן, נותנת שירותים נוספים.

אבל, וכאן יש אבל גדול- השירות באמצעות האפליקציה כרוך בתשלום. גיליתי זאת אחרי החניה וגם באתר פנגו, לא באמת מתאמצים להדגיש זאת. כל חניה באמצעות האפליקציה הסלולרית כרוכה בתשלום נוסף של 40 אגורות.

תאמר המדובר בסכום קטן? אולי (כולנו בזבזנו הרבה יותר על הבלים גמורים) אבל לא זו הנקודה:

ראשית, הסכום הקטן הזה יכול להיות תוספת של אחוזים רבים לחניה כאשר המדובר בחניה לזמן קצר. שנית, אם נכפיל את העמלה הזו במאות אלפי או מליוני חניות, נגלה שפנגו מוויחה עלינו סכום ניכר למדי. למה? במיוחד שבנוסף לתשלום זה העיריות עצמן משלמות לה עבור השירות.

הנקודה העיקרית היא העקרונית- מדוע עלי לשלם תעריף שונה עבור אותו שירות (חניה) רק בגלל האפליקציה? זה השוד הגדול. דבר דומה ומכעיס קורה, אגב, עם הזמנת כרטיסים לסרט מראש באמצעות המערכת הממוחשבת בטלפון או באינטרנט. למה?

התשובה פשוטה- כמו בבדיחה הגסה הישנה: למה הכלב מלקק לעצמו את הביצים? תשובה- כי הוא יכול. פנגו גובה תשלום נוסף כי היא יכולה, כי אין לך תחרות אמיתית, כי מספיק אנשים יגידו "לעזזל, הם בנו את השירות הטלפוני בכוונה מסורבל בשביל 40 אגורות? שירוויחו ושיילכו לעזזל".

איך ניתן להפסיק את הגזל הזה? בפשטות: לאפשר לעוד חברות לתת את השירות הזה.

מדוע פנגו היא היחידית? כי היא קיבלה בלעדיות ממרכז השלטון המקומי או משהו דומה (מעניין אם מישהו "תוגמל" או "תומרץ" עבור בלעדיות זו). תן לעוד כמה חברות את האפשרות להציע שירות חניה בתשלום (חברת סלופארק פעילה במספר קטן של ערים בלבד), ופתאום יתברר שהעמלה תעלם. זה קרה במליון מקומות אחרים ויקרה גם כאן. המונופול נעלם? השירות משתפר והמחיר צולל.

אז בקיצור, לא אוהב לשלם בלי צורך, לא אוהב להרגיש פרייר