עצומות- לא בשבילי

לאחרונה נחשפתי, לא לשמחתי, לעולם העצומות המקוונות. קיום עצומה בנושאים שונים ומשונים אשר קהל הגולשים באינטרנט מוזמן להוסיף את חתימתו. למרות הזדהותי עם הנושא באותה עצומה, לא חתמתי ואני רוצה לספר מדוע:

ראשית, העצומות מנוסחות תמיד בלשון מאוד פשטנית, תוך הצגה מעוותת של הדברים אם לא סילוף מוחלט שלהן. הטיעונים בעצומה פשטניים, מוצג רק צד אחד של התמונה בלי להראות את המורכבות השלמה של הנושא. גם אם נגיד שיוזמי העצומה יש להם עמדה מסויימת, עדין במקרים רבים הצגת הדברים מגיעה לרמה של מניפולציה ממש. לכן, גם אם אדם מוכן ברמה העקרונית לחתום על עצומות, עליו להפעיל קריאה ביקורתית כדי לא למצוא את עצמו מרים את קולו לטובת דברים שבדיעבד הוא עלול להגיד "לא ידעתי ש...”. יודגש, אני לא מתייחס לנוכלים הפשוטים אלא רק לתמימים הישרים.

שנית, ויותר חשוב מזה- אינני מאמין שעצומות באמת יוצרות שינוי. הרי מרבית העצומות ממוענות אל/ מוגשות לגורמים שלטוניים שונים. השלטון מורגל במחאות ויודע יפה מאוד "לטאטא" אותן. אחת הטכניקות המקובלות היא להרוויח זמן (למשל- על ידי העברת הנושא לדיון בועדה). הציבור בעולם המערבי הוא קצר זכרון ורודף גירויים כך שכל מה שההנהגה צריכה לעשות זה למרוח קצת זמן והבעיה תעלם מעצמה.

בנוסף, השלטון מורגל בצעקות- הוא מקבל אותן מכל כוון (למשל- התקשורת) כך שעוד גורם המייצר רעש לא בדיוק מהווה איום או גורם מפריע. כאשר הדברים מתדרדרים אל מעבר לעצומה (נאמר, הפגנות) זה כבר "משחק" אחר. אבל נדיר שזה מתפתח מכך. עצומות והפגנות אלו דברים שונים וכשאחד קורה, אז השני לא יבוא.

אבל, הדבר העיקרי שמפריע לי בעצומות הוא שהן "אורגזמה למעוטי יכולת". כאשר אני חותם על עצומה, הרי שלכאורה עשיתי משהו- הבעתי עמדה, לקחתי צד. אבל בפועל- לא עשיתי כלום חוץ מקליק סתמי. לא באמת חייבתי את עצמי. מה עלה לי להקליק על תמיכה בעצומה כלשהי? כלום. ינסה נא הקורא להזכר בעצומה בה אני גם מתחייב למשהו "אני תומך ב___ ועד שהפירמה שעשתה את העוול הזה לא תתקן אותו, אני לא מתכוון לקנות מהם". נדיר, נכון? כי זה כבר מחייב אותך. אמת, אין ביקורת ואתה יכול להתחייב ולא לקיים. אבל מאחר ואנו אנשים הגונים, הרי שאנו מתייחסים להבטחותינו ברצינות מסויימת. בגלל זה איננו מבטיחים אלא מסתפקים בקליק חסר משמעות.

אינני אוהב להיות מושא למניפולציות, לא הייתי רוצה לראות את עצמי כמועט יכולת ויותר מכל- כשיש לי עמדה, עלי לעמוד מאחוריה בפועל. לכן, אינני נוהג לחתום על עצומות.