ישראל יקרה לי

מדובר לא מעט על הפרשי המחירים בין ישראל לחו"ל וכל פעם התקשורת מביאה מוצר אחר ומחיריו כאן בארץ ובחו"ל. הייתי רוצה לספר קצת על חוויותי האישיות ברכישות ב- EBAY.

מדי פעם אני נוהג לרכוש מוצרים (בעיקר אלקטרונים ועזרים לסלולר). המחירים ב EBAY (כולל משלוח לישראל) הם בין רבע לעשירית מהמחיר בישראל. כן, זו לא טעות כתיב- 10% ממחיר המוצר בארץ. גם אם נהיה סולידים, קל מאוד למצוא מחיר ב EBAY שהוא חצי מהמחיר בארץ. אגב, המדובר בדרך כלל באותו מוצר- זבל סיני כלשהו...

אבל, לשם ההגינות, החלטתי לבדוק מוצר אחר (רחוק מאוד מתחום החפיצים- גאדג'טים) בו אני משתמש לא מעט: קרם הגנה מהשמש. מחירו של המוצר בישראל די יקר. מחיר בקבוקון בן 250 מ"ל הינו למעלה מ- 60 שקלים. המדובר במוצר מאוד סטנדרטי ובישראל, במידה רבה מוצר חיוני. אנו מדינת שמש, אחרי הכל.

כדי שההשוואה תהיה הוגנת, חיפשתי ב- EBAY מותג מוכר בישראל. כמה עולה קרם הגנה תוצרת ים המלח (כן, שלנו)? $9.99 כולל משלוח לישראל. אתה מבין את זה ברוך? מוצר ישראלי שמטייל מסביב לעולם לפני שהוא חוזר ארצה יעלה פחות מ- 40 שקלים כאשר מוצר מקביל בחנות בארץ יעלה 50% יותר!

אז מדוע שארכוש את המוצר בישראל כאשר באפשרותי לקבל את אותו המוצר במחיר מופחת בהרבה? הממשלה רוצה להוריד את מחירי מוצרים אלו ואחרים? פיתחו את השוק ליבוא מחו"ל ופתאום תראו איך המחירים בארץ צוללים. יהיו מי שיצעקו? תמיד יש מי שנפגע אבל העולם השתנה ועליך להשתנות איתו או ללכת בדרכם של נהגי העגלות של פעם שלא הסתגלו לרכב הממונע.

הבעיה נובעת ממקום אחר- השכבות המוחלשות. לקוראי שורות אלו על גבי מסך המחשב אין בעיה גדולה להתחבר לאינטרנט ולמצוא את מה שירצו. אבל ישנן שכבות גדולות של אנשים קשי יום אשר אין להם את הנגישות, את היכולת למצוא ולנצל את האפשרויות.

שוב, מי שנדפק הוא מי שזקוק יותר מכל לעזרה. לא פעם ראשונה שזה קורה, ולדאבוני- כנראה גם לא האחרונה. זה מה שבאמת מכעיס, זה מה שבאמת כואב, זה מה שתורת הנביאים צועקת יותר מכל דבר אחר (עזרה לחלשים) וזה מה שהמדינה צריכה לעשות, אם מדינה מתוקנת היא רוצה להתקרא.