חוויות מהמטחנה

השבוע הזדמנתי, שלא בטובתי לבית משפט השלום (נתניה, תודה ששאלתם). המדובר במשפט די זניח מול המועצה המקומית שלי.

הזימון היה לשעה 10:30. כאזרח שומר חוק הגעתי בשעה 9:30. השופטת התחילה את משפטי בשעה 14:30 והדיון בענייני הסתיים בשעה 15:00. נאמר לי שזה עומס שאינו יוצא דופן.

מה היה לנו בדרך? המדובר ביום רגיל באולם המשפטים כמוהו יש בכל בית משפט בארץ, מול כל שופט. ברוב המקרים האנשים ייצגו את עצמם, ללא סיוע משפטי כך שקיבלנו חתך לא רע של ארץ ישראל ועם ישראל.

אז ראשית, היה לנו אוסף אנשים חלקם הזויים ביותר עם טענות וטיעונים שלפעמים קשה שלא להתפרץ בצחוק. ולא תאמר רק מפשוטי העם, זה יכול להיות עו"ד מכובד אשר עשה מעצמו בדיחה עם הטיעונים המגוחכים שלו, החקירה שלו שכללה פחות או יותר את כל מי שרק אפשר ומה לא. לשם ההגינות, יוכל אדם לטעון שגם אני הייתי מגוחך- קיבלתי (למרות הנסיון להיות ענייני).

מצד שני, מעניין היה לראות כיצד המערכת מנהלת את המשפטים. כיצד הצדדים מנותבים לטיעונים הענייניים שלהם ודברים שאין להם רלוונטיות לנושא המדוייק שנידון פשוט מוזחים הצידה, למרות שיכול להיות שהדברים מעניינים או בעלי חשיבות ציבורית- אין להם מקום בדיון המשפטי בסוגיה שעלתה. אני מניח שהמדובר בצורך הטבעי לייעל או למקד את הדיון, אבל עדין היה מרתק לראות את התהליך.

דבר נוסף היה רוח הדיון. התמזל מזלי "ליפול" אל שופטת בעלת חביבות, נועם הליכות, ששידרה את החיוך, את ההקשבה, את התחושה לכל הצדדים שהם קיבלו את יומם בבית המשפט. אני מבין שיש שופטים הרבה יותר קשוחים או קפדנים, אולם מתברר שאפשר לנהל דיונים במקום לחוץ, רוגש ומתוח כמו בית המשפט גם ברוח טובה, עם מגע אנושי.

איך יסתיים משפטי? עדין לא ידוע, אולם אם מישהו ישאל אותי אם ה- 320 שקל שוום את 5-6 השעות בבית המשפט הרי שהתשובה ברורה. הביטוי "טחנות הצדק טוחנות לאט" מדוייק- טחנות הצדק טוחנות בעיקר את הצדק עצמו. האדם הקטן אין לו סיכוי במקום כזה, זה לא שווה את הטרחה וקל להבין את הרבים שנכנעים ומוותרים על צדקתם. אני, אישית, הגעתי לבית המשפט רק בגלל שהתנהגות המועצה המקומית הכעיסה אותי ביותר ושוב קיבלתי תזכורת כמה זה יקר לכעוס...

בתקשורת יש דיון רחב על יוזמתו של שר המשפטים להנהיג בוררות חובה. לא לי הקטון להביע דעה אם זו הדרך הנכונה להקל על המצב הבלתי נסבל כיום בבתי המשפט, אבל ברור שמשהו צריך לעשות- ככה זה לא יכול ליהמשך.